ÜYE GİRİŞİ

Binek otomobil alımında ödenen KDV indirilebilir.

İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenlerin binek otomobil alımında yüklendikleri KDV'nin indirimine imkan sağlandı.

26 Seri No.lu KDV Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ 28/3/2019 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. Tebliğ ile ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden mükelleflerin alım-satıma konu etmek üzere %1 ve %18 KDV oranı uygulanarak aldıkları binek otomobiller nedeniyle yüklendikleri KDV’nin 22/3/2019 tarihinden (845 sayılı Cumhurbaşkanı Kararının yürürlük tarihi) itibaren indirimine imkan sağlanmıştır.

Bu mükelleflerin 22/3/2019 tarihinden önce alım-satıma konu etmek üzere satın aldıkları ancak bu tarihi itibarıyla henüz satmadıkları binek otomobiller nedeniyle yüklenilen KDV de indirilebilir. Bu indirim söz konusu binek otomobillerinin satıldığı dönem beyannamesinde yapılır. İndirim için ayrıca binek otomobillerin daha önce maliyetine dahil edilen KDV tutarlarına ilişkin kayıtların düzeltilmesi gerekir.

İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal eden mükelleflerin alım-satım amacı dışında satın aldıkları ve işletmede kullandıkları binek otomobillerinin alış belgelerinde gösterilen KDV indirim konusu yapılamaz.

İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapmaya yetkili olmayanlar (gelir vergisi mükellefleri, kurumlar vergisi mükellefleri) binek otomobil alımında yüklendikleri KDV'yi indiremez. Gider veya maliyet olarak dikkate alır.

Bu düzenleme binek otomobillerine ilişkin yüklenilen KDV için geçerlidir. Ticari araçların (Minibüs, otobüs, kamyon, kamyonet gibi) alımında yüklenilen KDV bu şartlar aranmadan indirim konusu yapılır.

 

5.4.2019

İkincil Mevzuat
Dolar : 7.4315 TL | 7.4613 TL
Euro : 9.0168 TL | 9.0530 TL
Çarşı Cad. Narin Sok. No: 2/A Yenimahalle/ANKARA - Tel: (0312) 415 33 73 - E-posta: info@dguder.org