ÜYE GİRİŞİ

Söyleşi - Zekayi ÇENGE

Zekayi ÇENGE

Derneğimizin kurucu başkanı Zekayi ÇENGE ile yapılan röportajımız.

Soru: Sizi biraz tanıyarak başlayabilir miyiz? Hangi üniversiteden mezun oldunuz, bugüne kadar hangi görevlerde bulundunuz?

Cevap: 1991 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde yükseköğrenimime başladım, 1995 yılında mezun oldum. 1996 yılının mayıs ayında yazılı sınavı, aynı yıl Ekim ayında sözlü sınavı kazarak 9 Aralık 1996 da Devlet Gelir Uzman Yardımcısı olarak göreve başladım. Yardımcılık dönemimde ilk olarak Vergi İstihbarat Merkezinde görev yaptım. VİM sonrasında görev yaptığım yer KDV şubesi olan 53. Şube idi. Burada KDV’nin babası diye adlandırılan Adem ÖGÜT ile çalışmak benim için büyük fırsat oldu. Sonrasında Kurumlar Vergisi Şubesi olan 49. Şubede Yüksel YAVUZ’un müdürlüğünde çalıştım. Daha sonra Firuzan Hasret TIĞLI Müdürlüğünde Vergi Usul Kanunu Şubesi olan 29. Şubede çalıştım. 2000 yılı mart ayında yeterlilik sınavında başarılı olarak Devlet Gelir Uzmanı olarak atandım. Askerliğimi yaptıktan sonra 2001 Mart ayında tekrar göreve başladım.

Şubat 2003 te Tahsilat şubesi olan 36. Şubeye müdür olarak atandım. 2010 yılı Ocak ayında tahsilat dairesinde Grup Başkanı, 2014 ocak ayında da aynı dairede Daire Başkanı olarak atandım.

Soru: Yardımcılık dönemini nasıl değerlendirdiniz? Mesleğimizin önde gelen ve örnek alınan bir şahsiyeti olarak yardımcılık döneminin nasıl değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorsunuz?

Cevap: Yardımcılık dönemi kişinin kendini gelecekte gördüğü yer için yatırım yaptığı yerdir.

1994’te yasal tabanı oluşan Devlet Gelir Uzmanlığının ilk uzmanları 1996’da alındı. Bu meslekten beklentiler doğrultusunda eğitimimizde son derece verimliydi. Devlet Gelir Uzmanlığı idareye uzman bakışı getirmek için oluşturulduğundan eğitimlerimiz çok sıkı geçerdi. Yardımcılık dönemimdeki eğitimlerde öğrendiklerimiz hala aklımda diyebilirim.

Uzman yardımcısı yardımcılık döneminde hukuki alt yapıyı tamamlamalı. Mevzuatı ve yabancı dili çok iyi öğrenmeli. Yardımcılık kendine yatırım yapma dönemidir. Bu dönemin çok iyi değerlendirilmesi gerekir.

Soru: Devlet Gelir Uzmanının olmazsa olmazı sizce nedir? Bir Devlet Gelir Uzmanı hangi vasıflara sahip olmalıdır?

Cevap: Bir konuda Devlet Gelir Uzmanları ne düşünüyor dedirtmek lazım. Bu bir hedeftir. Bu hedefe ulaşmamız gerekir.

Bir Devlet Gelir Uzmanının hukuku çok iyi okuyabilmesi gerekir. Yani mevzuatı okuyarak, olayla ilişkilendirip hükmü verebilmesi lazım. Ayrıca diğer hukuk dalları ile ilişkilendirip bağlantıyı kurabilmesi olayın ileri bir boyutunu oluşturacaktır.

Devlet Gelir Uzmanı kendi alanını çok iyi bilmesi, diğer alanları da iyi bilmesi esas olmalıdır. Sistem kurmak bir ağaca benzer. Ağaç, kök, gövde, dal ve yapraklardan oluşur. Devlet Gelir Uzmanı sistem kurabilmeyi de bilmeli, yani ağacın tamamını kavrayabilmeli.

4T kuralını (Tarh, Tebliğ, Tahakkuk, Tahsilat) bilmeden vergici olunmaz. Bu yüzden Devlet Gelir Uzmanı 4T kuralını çok iyi bilmelidir.

Soru: Akademik kariyer konusunda ne düşünüyorsunuz? Devlet Gelir Uzmanlarının akademik kariyer yapması gerektiğine inanıyor musunuz?

Cevap: Öncelikle uzmanlığın gereğinin yerine getirilmesi gerekir. Uzmanlık gerektiği gibi yapılamıyorsa akademik kariyerin bir manası kalmayacaktır. Bir üniversitedeki maliye kürsüsü uzmanın yaptığı işi yapamayacaktır. Bu nedenle öncelikle uzmanlık yapılmalı.

Ancak uzmanlığın gerekleri yerine getirildikten sonra akademik kariyerle desteklenmesi lazım.

-Devlet Gelir Uzmanlarının maliye kürsülerinde söz sahibi olması ya da üniversitelerde ders verebilmesi hakkında ne düşünürsünüz?

-Devlet Gelir Uzmanlarının bilim camiasına katkıda bulunması gerekir. Yalnızca yemeği pişiren değil aynı zamanda formül bulan ve geliştiren insanlar olmamız tabiatımızda olması gereken özelliklerden birini teşkil etmektedir. Gelişimin yolu ar-ge çalışmalarından geçer. Ar-ge çalışmaları da en iyi üniversitelerde yapılır.

Soru: Son dönemde Devlet Gelir Uzmanlarının idareci olarak atandıklarını görüyoruz. Bu konudaki düşünceleriniz ve genç meslektaşlarımıza tavsiyeleriniz nelerdir?

Cevap: İhtiyaç hissedilmesi gerekir. İhtiyaç hissettirirseniz kariyer basamaklarını çıkarsınız.

Kişi kendisini hangi noktada görmek istiyorsa ona göre hazırlanması lazım. Kendisini dönüştürebilmesi kariyer basamaklarını tırmanabilmesinin bir unsurudur. Dil bilmek bir unsurdur. Dil bilen kendini dönüştürebilen, iyi bir uzman kariyer basamaklarını kat edebilir.

Soru: Derneğimizin kurucu başkanı olarak Derneğimizin kuruluş sürecini ve mevcut durumu hakkındaki görüşlerinizi paylaşır mısınız?

Cevap: Mesleğimizin ilk yıllarında kendi aramızda oluşturduğumuz bir temsil heyetimiz vardı. Temsil heyeti bütün promosyonları içinde barındırıyordu. Daha sonra derneği kurmaya karar verdik. Dernekleşme sürecinde yönetim kurulunun bütün promosyonları temsil edemeyeceğini düşündüğümüzden Derneğin bir organı olarak, Danışma ve Öneri Kurulunu kurduk.

Derneğin kuruluğu ve yürütülmesi bir ekip işi olduğundan, gerek kuruluşta gerekse günümüze kadar yürütülmesinde bütün arkadaşlarımızın emekleri vardır.

Derneğin mesleki dayanışmayı sağlaması, üyelerin eğitimine katkıda bulunması, gerçek vergici ve iyi bir meslek mensubu nasıl olunur bunu göstermesi gerekir. Biz olmamız gereken denizlerde olacağız ve okyanusa açılacağız, bu gücü hafife almayın.


İkincil Mevzuat
Dolar : 18.6072 TL | 18.6818 TL
Euro : 19.5627 TL | 19.6411 TL
Çarşı Cad. Narin Sok. No: 2/A Yenimahalle/ANKARA - Tel: (0312) 415 33 73 - E-posta: info@dguder.org